 Ten dział poświęcony jest dla tych, którzy chcieliby grać na perkusji lub dowiedzieć się co to jest a nie mieli nigdy z tym tematem styczności. zdjęcie schematu perkusji Podział instrumentów perkusyjnych Instrumenty perkusyjne dzielą się na dwie podstawowe grupy: - instrumenty o określonej wysokości dźwięku - np.: dzwonki, wibrafon, ksylofon, dzwony rurowe, dzwony, kotły, timbalesy.
- instrumenty o nieokreślonej wysokości dźwięku - np.: bat, bongosy, claves, gong, kastaniety, marakasy, talerze, tamburyn, tom-tomy, trójkąt.
Następny podział to podział na instrumenty: - krótkobrzmiące - bat, bębny, ksylofon, tom-tomy, kastaniety, claves, tamburyn, marakasy.
- długobrzmiące - wibrafon, dzwonki, dzwony, dzwony rurowe, kotły.
Notacja Nie wtajemniczeni często się zastanawiają jak można grać na perkusji z nut. Oczywiście jeśli chodzi o instrumenty perkusyjne o określonej wysokości dźwięku - z tym nie ma problemu. Zapis w tym przypadku wygląda tak samo jak zapis nutowy każdego innego instrumentu. Jeśli chodzi o drugą grupę instrumentów perkusyjnych - tych o nieokreślonej wysokości dźwięku sprawa wygląda nieco inaczej - ale nie prawdą jest, że nie ma w tym przypadku zapisu nutowego. Służą temu specjalne notacje. Patrz tu. Zestaw perkusyjny Serwis - Perkusja online - jest poświęcony przede wszystkim zestawowi perkusyjnemu i opisem zestawu zajmę się poniżej. Najbardziej typowy zestaw perkusyjny składa się z: - bębna basowego (inne nazwy to : stopa, bass drum, wielki bęben, taktowy, centralka)
- werbla (mały bęben, snare drum)
- tom-tomów (zazwyczaj dwóch; inne nazwy to: półkotły)
- floor-tomu (inne nazwy to: studnia, duży tom-tom, kocioł)
- talerzy (zazwyczaj dwa - ride i crash; inne nazwy to: blachy, czynele)
- hi-hatu (dwa talerze na jednym statywie, za pomącą stopy można grac na hi-hacie w różnych konfiguracjach, np.: przy zamkniętych dwóch talerzach, przy otwartych talerzach, grać nogą uderzając talerzem o talerz itd.)
To wszystko plus statywy do talerzy i bębnów daje podstawowy zestaw perkusyjny - zobacz>> Na zestawie gra się pałkami (zazwyczaj wykonanymi z drewna). Naciągi (membrany, skóry) Naciąg bębna to membrana nałożona na wierzch bębna (często także na spód), kiedyś wykonywana ze skóry, teraz z plastyku lub innych tworzyw sztucznych. W tą membranę właśnie, uderza sie pałką perkusyjną. Bębny wyposażone są w obręcze, którymi dociska sie membranę do korpusu bębna i za pomocą śrubek można napinać naciąg. Im bardziej naciąg naprężony tym dźwięk jest wyższy. Bęben basowy (stopa) Największy bęben w całym zestawie charakteryzujący się mocną konstrukcją i niskim brzmieniem. Daje podstawę rytmu. Najczęstsze rozmiary to 22" średnica na 16" głębokość. Są także mniejsze i większe rozmiary od 18" do 26" średnicy. Werbel To instrument, który wraz ze stopą stanowi najważniejszą część zestawu. Werblowi i sztuce grania na werblu stawia się największe wymagania. Od niego powinno się zaczynać naukę gry na perkusji. Na budowę werbla składa się: drewniany lub metalowy korpus, naciągi (dolny i górny), obręcze przyciskające membrany, system śrub napinających naciągi, sprężyny rezonujące (przylegające do dolnego naciągu, dające charekterystyczny efekt szumu), mechanizm napinający sprężyny. Standardowe werble mają zazwyczaj średnicę 14" i głębokość 5, 5 cala. Są także werble głębokie (o głębokości 6") i werble piccolo dające znacznie wyższe dźwieki przy udeżaniu niż werble głębsze (głębokość 4"). Tom-tomy i Floor tom (studnia) Są to instrumenty przydzielone do grupy o nieokreślonej wysokości dźwięku jednak przy dobrze wystrojonych tom-tomach jest możliwe określenie dźwięku. Przy kilku tom-tomach pozwala to na różny strój poszczególnych tom'ów. Zwykle stroi się je między sobą o kwartę lub tercję. Najczęstsze rozmiary tom-tom'ów: 12"x8", 13"x9", 14"x14"; floor-tomy są większe: 16"x18". Opisem talerzy zajmuję się w innym artykule "Rodzaje talerzy perkusyjnych". Poniżej przedstawiam schemat typowego zestawu perkusyjnego.
|